Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zamyslenie k dobrým a zlým v ekonomike (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Po štrnástich rokoch členstva v Európskej únií s lme sa len veľmi málo priblížili priemerným platom v starej časti štátov EÚ. Kvalita pracovnej sily sa podľa vás odvtedy zhoršuje? Možno áno ale práve preto že múdri ľudia išli pracovať do zahraničia kvôli lepším pracovným podmienkam než aké im poskytujú zamestnávatelia v SR ,či už modernejším vybavením pracoviska alebo prístupom nadriadených neposledne platmi a možno aj ludskejším prístupom na pracovisku. Čo v našich veľkofabrikách dodnes chýba a ľudia sa tam cítia ako otroci bez docenenia. Srbi a Ukrajinci nemajú iné východisko keďže situácia v ich krajine je oveľa horšia a naši podnikatelia to len využívajú ale priemerný plat Slováka im určite nedajú možno kvôli jazykovej bariére atď.. Zaďalsie štruktúra ekonomiky SR sa mení .Prečo sa presúvajú výrobné závody zo západnej Európy do iných častí sveta? Ruky majú zdravé aj občania v týchto štátoch nech robia aj oni manuálne každý by chcel sedieť len v kancelárii za počítačom. Platy tam majú dosť vysoké tak kde je problem? Vo svete začína byť veľká nerovnováha v prerozdelení nadobudnutích hodnôt vytvorených manuálnou prácou ľudí pričom iným sa životná úroveň neúmerne zvyšuje. Zamyslite sa teda kto vytvára skutočné hodnoty pre spoločnosť a akje odmenený. Mám pocit že kontrolné vyššie funkcie majú neprimerane vysoké odmeňovanie .
 

Malo sme sa priblizili?

hlavne ze sme predbehli Grecko, dobehli Portugalsko. Dalej sa nedostaneme, pokial budeme chciet mat svoje socialisticke vyhody.

A manualna praca je na vyhynutie - co je len dobre. Ludia maju mozog na premyslanie, lepsie zapojit do prace ten ako svaly
 

 

Aha takže ľudská podstata v ekonomike je zbytočná všetko sa spraví samé . Smiešny argument takže to že väčšina zamestnancov má nadčasy na západnom Slovensku či už vo výrobe alebo na železnici v zdravotníctve... je výsledkom toho že každý má k práci socialistický prístup že robota neujde? Preto sú tam o niečo vyššie platy ako vo zvyšku SR? Pšenica sa sama pokosí múka sama pomelie chleba sám upečie aj predá.... zvláštny pohľad na svet
 

Necitas co pisem

a vymyslas si nieco co som nenapisal. Mozog je tvoj najdolezitejsi sval a to ze na linkach budu roboty bude len dobre.

PLat je na zapade Slovenska vyssi lebo vela dovodov: blizkost zapadu, vyssia koncentracia obyvatelov, lepsia infrastruktura.
 

Kto vytvára hodnoty...

Dali ste si otázku, čo spraví podnikateľ bez zamestnancova a zamestnanci bez podnikateľa? Ste asi jeden z tých, ktorí vidia len autá a dovolenky, ale nie stovku hodín práce týždenne. Nevidíte asi ani ani stres z neistoty a hlavne riziko podnikania. O zodpovednosti, aby zamestnanci zamestnanci mali o mesiac prácu, sa Vám nesníva.
Hodnota práce spočíva v tom, čo viete robiť. Keď viete robiť to, čo len málo ľudí, je drahá. Operátora na linke vie robiť skoro každý. Bez urážky pracujúcich. A tiež priznám, že mnohokrát pracujúci nie sú docenení. Ale povedať, že hodnoty tvoria len oni je odvážne. výrobok musí niekto vymyslieť, vyrobiť, predať a hybnou silou, ktorá to organizuje, je kapitál a podnikanie.
 

 

Článok je o nedostatku zamestnancov nie o nedostatku podníkateľov. Tých je tu dostatok . Pritom v štáte chýbajú iné profesie nie podnikatelia.
 

Reakcia je na Váš príspevok,

v ktorom podsúvate, že hodnoty tvoria len zamestnanci.
 

Vysvetlím

Napríklad cyklista , alebo futbalista sa potia vo svojom jobe rovnako ako robotník v hale alebo pekárni kde je teraz 40 stupňov. Za mesiac sa zúčastní pri skladaní nejakého výrobku (auta) teda vyrobil nejakú hodnotu. Bol odmenený v niekoľko sto eurami. A ešte mu ide podnikateľ vyčítať príplatky ktoré mu zo zákona patria.Futbalistom ktory kope do lopty v ľuďoch vytvára nejakú eufóriu zároveň aj reklamu. Zarobí milión eur mesačne. Takže je to veľký nepomer. Riadiaci zamestnanci organizujú prácu , plánujú , zaoberajú sa papierovačkami, hľadajú kde čo ušetriť koho ako postihovať . Skrátka na Slovensku vytvárame hodnoty pre zahraničný kapitál a pre potreby našich občanov zamestnanci nezvýšia (učitelia ,doktori, opatrovateľky...)
 

Najvyšší

čas, aby si si založil firmu a potom, nech sa páči hodnotiť a popri tom nehľadať ako kde čo ušetriť a nikoho nepostihovat a konečne začať vyrábať hodnoty pre našich občanov. Pre našich občanov a nie pre našich ľudí, to ficovia doviedli do dokonalosti.
Na slovenských štadiónoch nebehá žiadny futbalista s miliónovým platom mesačne, ale ak by sa na stavbára alebo na pracovníka na linke alebo na učiteľa či sestričku prišlo dívať, povedzme dvetisíc divákov každý týždeň, asi by si zaslúžil plat na úrovni aspoň priemerného ligistu.
 

 

Socializmus nepotreboval podnikateľov ale zamestnancov áno. Takže nepotrebujem si zakladať firmu robím vo firme ktorá má cca 3000 zamestnancov. Mam na zodpovednosť dá sa povedať miliónové hodnoty. Z pohľadu ekonomických modelov slabinou kapitalizmu je nikdy nekončiaca konkurencia aj za cenu vozenia tovaru cez pol zemegule. Teda zvýšený dopyt zamestnancov napr. V doprave. Aj poľnohospodárstvo je celé založené na dotáciách je to postavené na hlavu. Bez nich by sa dovážalo 100% potravín. Pritom máme úrodnú zem ale trhový mechanizmus je nastavený inak v prospech poľnohospodárov zo starej časti EÚ.
 

Veď

práve preto ten bájny socializmus tak dopadol, a keď to chceš zmeniť, tak si musíš založiť firmu, aby si odstránil slabinu kapitalizmu a popri tom by si mal zodpovednosť aj za svoje milióny a aj za svoju firmu.
 
Hodnoť

 

2017. Firma nevie zohnať 150 zamestnancov
2018. Železiarne Podbrezová

https://www1.pluska.sk/regiony...
https://www.ekariera.sk/hodnot...

2017. Málo ľudí ?
2018. Mobily prehovorili: po sviatkoch opustilo Slovensko 70-tisíc ľudí

https://karmina.red/posts/malo...
https://www.etrend.sk/ekonomik...

2018. Slabá stránka Slovenska? Výška príjmov
2017. Pravda o slovenských platoch (2016)

https://www.aktuality.sk/clano...
https://finweb.hnonline.sk/eko...
 
Hodnoť

 

je tu kúsok nižšie blog kde chalan okrem iného píše ako nám rastie štátna správa.. ročne skoro o 15 000.. to je ako keby nám každý rok vyrástlo mesto kde je 15 000 obyvateľov a my im všetko platíme..


veď majú svoje budovy, kancelárie, zariadenie, autá, kúrime im klimatizujeme.. títo ľudia tiež majú dovolenky, zdravotnú starostlivosť, potom aj dôchodok a kde sa na to berú peniaze ? jednoducho politici stále vymýšľajú nové somariny čo musia firmy aj ľudia platiť..


treba okresať štát, odbúrať byrokraciu a budú aj vyššie platy..
 
Hodnoť

Naozaj?

Mzdy rastú už niekoľko rokov rýchlejšie ako produktivita práce - pise bloger. Otazkou je ci niekolko rokov dozadu boli platy s produktivitou v rovnovahe.
 
Hodnoť

 

Ideálny zamestnanec skúsenosti 15 rokov skúsenosti, výdrž 16 ročného atléta, aby veľa vedel avšak keď zistím, že vie viac ako zamestnávateľ treba ho začať šikanovať. Už rozumiete prečo je 500 tisíc vonku, lebo tam je normálna atmosféra. Keď nič iné aspoň to máte zaplatené aby ste si mohli zaplatiť pekné kúpele, kde sa môžete zregenerovať.

Najhoršie slovenskí zamestnávatelia sú príšerne neochotní platiť za duševnú prácu. Považujú to za vlastníctvo štátu, takže zadarmo.
 
Hodnoť

Človek je potvora, ktorá túži

po blahobyte. Vždy radšej patrí k tým, ktorí ho majú a môžu ho aj rozdávať, než k tým, ktorí po ňom iba túžia. Potom ide o to, kto z ľudí si ten blahobyt aj zaslúži. Za to, čo vie, a za to, čo robí. Často po tom blahobyte najsilnejšie túžia aj takí, ktorí nevedia a nerobia. Potom zostáva menej tým, ktorí vedia a robia. Spoločnosť by sa mala snažiť, aby bola prajná k tým, ktorí vedia a robia. Spoločnosť v tejto veci zastupujú predovšetkým tí, ktorí prácu dávajú, hodnotia a odmeňujú. Ak sú pomýlení oni, pokrivená je celá spoločnosť...
 


Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 952
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 449
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 218
 4. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 198
 5. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 182
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 163
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 137
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 103
 9. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXIII 82
 10. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud zasiahol proti korupčnému komisárovi z Luhačovíc 81

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?